# Asuntojen hinnat 02130 Pohjois-Tapiola, Espoo – 4 554 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/pohjois-tapiola>

> Pohjois-Tapiola (02130, Espoo): asuntojen keskineliöhinta 4 554 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (143 kauppaa), vuosimuutos −0,7 %, vuokratuotto 4,6 %, väkiluku 6 723. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Espoo](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo) / 02130 Pohjois-Tapiola

Espoo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 4 554 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −0,7 % — hintakehitys / vuosi · ≈ vakaa

**Kauppoja** 143 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 4,6 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 6 723 — asukasta (2024)

![Pohjois-Tapiola, postinumero 02130, Espoo: asuntojen keskineliöhinta 4 554 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: pohjois-Tapiola on lähimmästä 24 alueesta 7. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/espoo/asuntojen-hinnat-pohjois-tapiola.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 02130 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 4 736 €/m² | 52 | −0,6 % | 260 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 4 526 €/m² | 47 | +1,2 % | 362 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 4 368 €/m² | 44 | −3,9 % | 371 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 02130 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 427 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Espoo-Kauniainen**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 18,29 €/m²/kk | 1 010 € / kk (55 m²) | 4,6 % | 3,1 % |
| Kolmiot+ | 17,06 €/m²/kk | 1 360 € / kk (80 m²) | 4,5 % | 3,0 % |
| Rivitalot | 17,06 €/m²/kk | 1 450 € / kk (85 m²) | 4,7 % | 3,4 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 6 723 | ▲ +13,4 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 39k | ▲ +47 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 54 % | ▲ +25 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 93 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 02130 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=02130)

## Muut alueet – Espoo

- [02100 Tapiola 5 526 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/tapiola)
- [02110 Otsolahti 4 952 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/otsolahti)
- [02120 Länsikorkee-Suvikumpu 4 955 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/lansikorkee-suvikumpu)
- [02140 Laajalahti 3 796 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/laajalahti)
- [02160 Westend 4 636 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/westend)
- [02170 Haukilahti 4 232 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/haukilahti)
- [02180 Mankkaa 3 998 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/mankkaa)
- [02200 Niittykumpu 4 920 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/niittykumpu)
- [02210 Olari 2 970 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/olari)
- [02230 Matinkylä 3 631 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/matinkyla)
- [02250 Henttaa 4 153 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/henttaa)
- [02260 Kaitaa 3 384 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/kaitaa)
- [02280 Malminmäki-Eestinlaakso 3 618 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/malminmaki-eestinlaakso)
- [02320 Espoonlahti 3 108 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/espoonlahti)
- [02330 Saunalahti-Kattilalaakso 3 896 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/saunalahti-kattilalaakso)
- [02340 Latokaski 3 354 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/latokaski)
- [02360 Soukka 3 744 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/soukka)
- [02600 Etelä-Leppävaara 4 271 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/etela-leppavaara)
- [02610 Kilo 3 938 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/kilo)
- [02620 Karakallio 2 706 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/karakallio)
- [02630 Nihtisilta 3 777 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/nihtisilta)
- [02650 Pohjois-Leppävaara 3 659 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/pohjois-leppavaara)
- [02660 Lintuvaara 4 599 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/lintuvaara)
- [02680 Uusmäki 4 233 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/uusmaki)

[Espoo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo)

## Usein kysyttyä alueesta 02130

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 02130?

Pohjois-Tapiola (Espoo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 4 554 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (143 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 4 736 €/m², kolmiot+ 4 526 €/m², rivitalot 4 368 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 02130?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (4 736 €/m²) noin 260 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 02130?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 02130?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 4,6 %: Espoo-Kauniainen-alueen keskivuokra 18,29 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 4 736 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 02130 Pohjois-Tapiola on?

Alueella asuu 6 723 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 38 711 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 54 %. Väkiluku on kasvanut 13 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
