# Asuntojen hinnat 02720 Lähderanta, Espoo – 3 212 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/lahderanta>

> Lähderanta (02720, Espoo): asuntojen keskineliöhinta 3 212 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa), vuokratuotto 5,8 %, väkiluku 2 949. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Espoo](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo) / 02720 Lähderanta

Espoo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 3 212 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Kauppoja** 13 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 5,8 % — brutto · rivitalot

**Väkiluku** 2 949 — asukasta (2024)

![Lähderanta, postinumero 02720, Espoo: asuntojen keskineliöhinta 3 212 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: lähderanta on lähimmästä 24 alueesta 18. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/espoo/asuntojen-hinnat-lahderanta.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 02720 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kolmiot+ | 2 812 €/m² | 6 | – | 225 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 3 554 €/m² | 7 | – | 302 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 02720 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 145 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Espoo-Kauniainen**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kolmiot+ | 17,06 €/m²/kk | 1 360 € / kk (80 m²) | 7,3 % | 4,8 % |
| Rivitalot | 17,06 €/m²/kk | 1 450 € / kk (85 m²) | 5,8 % | 4,2 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 2 949 | ≈ +1,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 32k | ▲ +22 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 38 % | ▲ +9 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 91 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 02720 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=02720)

## Muut alueet – Espoo

- [02100 Tapiola 5 526 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/tapiola)
- [02110 Otsolahti 4 952 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/otsolahti)
- [02120 Länsikorkee-Suvikumpu 4 955 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/lansikorkee-suvikumpu)
- [02130 Pohjois-Tapiola 4 736 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/pohjois-tapiola)
- [02140 Laajalahti 3 796 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/laajalahti)
- [02160 Westend 4 636 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/westend)
- [02170 Haukilahti 4 232 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/haukilahti)
- [02180 Mankkaa 3 998 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/mankkaa)
- [02200 Niittykumpu 4 920 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/niittykumpu)
- [02210 Olari 2 970 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/olari)
- [02230 Matinkylä 3 631 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/matinkyla)
- [02250 Henttaa 4 153 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/henttaa)
- [02260 Kaitaa 3 384 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/kaitaa)
- [02280 Malminmäki-Eestinlaakso 3 618 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/malminmaki-eestinlaakso)
- [02320 Espoonlahti 3 108 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/espoonlahti)
- [02330 Saunalahti-Kattilalaakso 3 896 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/saunalahti-kattilalaakso)
- [02340 Latokaski 3 354 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/latokaski)
- [02360 Soukka 3 744 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/soukka)
- [02600 Etelä-Leppävaara 4 271 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/etela-leppavaara)
- [02610 Kilo 3 938 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/kilo)
- [02620 Karakallio 2 706 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/karakallio)
- [02630 Nihtisilta 3 777 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/nihtisilta)
- [02650 Pohjois-Leppävaara 3 659 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/pohjois-leppavaara)
- [02660 Lintuvaara 4 599 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo/lintuvaara)

[Espoo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/espoo)

## Usein kysyttyä alueesta 02720

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 02720?

Lähderanta (Espoo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 212 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kolmiot+ 2 812 €/m², rivitalot 3 554 €/m².

### Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 02720?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 554 €/m²) noin 302 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Mikä on vuokratuotto alueella 02720?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,8 %: Espoo-Kauniainen-alueen keskivuokra 17,06 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 554 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 02720 Lähderanta on?

Alueella asuu 2 949 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 32 031 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 38 %. Väkiluku on kasvanut 1 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
